Miesięczne archiwum: Kwiecień 2014

Stare kamienice

W wielu polskich miastach, szczególnie tych większych można bez trudu odnaleźć stare kamienice. W większości przypadku położone są w pobliżu centrów miast. Są to budynki mieszkalne powstałe jeszcze przed drugą wojną światową i można zaliczyć je do tak zwanego „starego budownictwa”. Jest ono powszechnie chwalone za wytrzymałość i jakość ale z drugiej strony wiadome, że bez remontów i właściwej konserwacji zapewne nie nadawałyby się obecnie do zamieszkania. Zbudowane są oczywiście z cegieł, które wówczas były podstawowym materiałem budowlanym. Mieszkania w takich kamienicach są przeważnie wysokie i bardzo przestrzenne. Niestety często nie posiadały one własnych węzłów sanitarnych i często na przykład toalety znajdują się na zewnątrz w oddzielnych pomieszczeniach. Z drugiej strony często są one przystosowywane do współczesnych wymagań nabywców i podczas modernizacji stają się jednymi z najbardziej poszukiwanych lokali mieszkaniowych na rynku i osiągają bardzo wysokie ceny. Są one również często bardzo pożądane ze względu na atrakcyjną lokalizację.

Domy mieszkalne w czasach PRL

Po zakończeniu działań wojennych konieczna była szybka odbudowa kraju i zapewnienie ludziom miejsc do mieszkania. Początkowo polegało to głównie na odbudowie i remontowaniu istniejących budynków oraz na tworzeniu nowych osiedli mieszkaniowych. W większości były to kilkupiętrowe domy wielorodzinne. Często od podstaw tworzone były całe dzielnice. Przykładem może być krakowska dzielnica Nowa Huta. Po pewnym czasie zorientowano się, że nie jest to najbardziej efektywna metoda i powstała koncepcja tworzenia bloków mieszkalnych z gotowych prefabrykatów. Nazwano to technologią „wielkiej płyty”. Pozwalała ona w stosunkowo krótkim czasie budować wysokie budynki mieszkalne z dużą ilością mieszkań. Projekt ten nie rozwiązał całkowicie problemu z zapewnieniem mieszkań dla ludności ale w znaczący sposób go zmniejszył. Przy okazji osiedla mieszkaniowe wybudowane w tej technologii stały się na wiele lat charakterystyczną cechą polskich miast. W dalszym ciągu mieszkania w takich blokach cieszą się powodzeniem ze względu między innymi na stosunkowo niską cenę.

Majątki ziemskie

Na początku dwudziestego wieku w Polsce bardzo powszechne było występowanie tak zwanych majątków ziemskich. Należały one do osób pochodzenia szlacheckiego, których źródłem utrzymania była uprawa ziemi. Typowy majątek ziemski składał się z dworu zamieszkiwanego przez właściciela i jego rodzinę oraz z połaci ziemi wraz z wsiami, w których mieszkali pracujący u niego ludzie. Po wojnie wszystkie majątki zostały znacjonalizowane i przestały istnieć. W tamtym okresie czasu największymi ilościami ziemi dysponowały Państwowe Gospodarstwa Rolne ale nijak nie można nazwać je majątkami ziemskimi. Obecnie nie można mówić o majątkach ziemskich przedwojennego typu. Aktualnie właścicielami dużych połaci ziemi są po prostu rolnicy posiadający czasem setki hektarów ziemi uprawnej ale mieszkają normalnie wśród innych ludzi. Zdarzają się osoby kupujący duże połacie ziemi i budują tam swoje rezydencje ale jest to zupełnie inna historia nie mająca zbyt wiele wspólnego z tradycyjnymi polskimi majątkami ziemskimi.

Zamki i pałace

W Polsce pomimo wielu wieków wojen oraz związanych z tym zniszczeń zachowało się stosunkowo dużo zamków i pałaców. Kiedy myśli się o tego typu budowlach przed oczami ma się te znajdujące się w dużych miastach takie jak Wawel czy Belweder. Jednak nie należy zapominać o wielu innych, które znajdują się na prowincji i nie zawsze ich stan jest zadowalający. Na szczęście coraz więcej samorządów terytorialnych stara się doprowadzić je do stanu w jakim były kiedyś wierząc, że mogą one stać się atrakcją turystyczną oraz powodem do domu dla mieszkańców. Poza tym budowle tego typu cieszą się również coraz większym zainteresowaniem ze strony dobrze sytuowanych osób prywatnych. Wynika to z tego, że posiadanie zamku lub pałacu to fantastyczny sposób na własne lokum. Oczywiście warunkiem podczas zakupu takiej nieruchomości jest zobowiązanie, ze doprowadzi się ją do stanu możliwie jak najbliższego oryginałowi. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać jak wspaniałą sprawą może być zamieszkanie w budowli o wielowiekowej historii i posiadającej unikalny klimat.

Stare budownictwo

Od wielu lat stare budownictwo jest uważane za bardzo solidne i mieszkania oraz domy sprzed wieku są bardzo poszukiwane na rynku wtórnym. Znaczna część z nich jest w stanie wymagającym remontu ponieważ wielokrotnie zamieszkiwane było ono przez ludzi, których nie było stać na utrzymanie lokali w należytym stanie. Jednak to nie odstrasza potencjalnych nabywców ponieważ stare budownictwo posiada wiele innych zalet. Do najważniejszych z nich, bez wątpienia, możemy zaliczyć przestronność. Nie chodzi tu tylko o metraż ale także o wysokość. Dzięki temu są one wyjątkowo przestronne i człowiek czuje się w nich po prostu dobrze. Kolejną z zalet jest z reguły bardzo dobre położenie. Z reguły jest to ścisłe centrum miast co równocześnie oznacza określony prestiż oraz bliskość oferty rozrywkowej i kulturalnej. Te wszystkie zalety wpływają oczywiście na cenę a dodając do tego bardzo duży popyt otrzyma się jedne z najdroższych nieruchomości dostępnych na rynku. Cena za metr kwadratowy jest przeważnie wyższa niż w nowo-budowanych apartamentowcach.

Modernizacja starego budownictwa

W wielu polskich miastach, w szczególności w pobliżu ich centralnych punktów znajduje się bardzo wiele budynków, które można śmiało zaliczyć do tak zwanego starego budownictwa. Niestety świetna lokalizacja nie idzie w parze z nowoczesnością samych budynków. Dlatego też nie są one zbyt poszukiwane na rynku nieruchomości. Sytuacja ulega diametralnej zmianie jeśli owe stare kamienice podda się zabiegom modernizacyjnym. Przede wszystkim musi to być odnowienie wyglądu zewnętrznego czyli koniecznie elewacji oraz stolarki okiennej. Ale modernizacja nie może ominąć wnętrza budynków gdzie odnowienia wymagają z reguły schody oraz z pewnością ściany oraz większość instalacji. Trochę trudniej przedstawia się sytuacja z lokalami mieszkalnymi w starym budownictwie. Bardzo często modernizacja polega na doprowadzeniu kanalizacji oraz wydzielenia na przykład miejsca na łazienkę i toaletę. Oczywiście takie zabiegi są dość kosztowne i wymagają wiele pracy ale w ostatecznym rozrachunku są z pewnością opłacalne ze względu na wielokrotny wzrost wartości tak zmodernizowanej kamienicy w atrakcyjnej lokalizacji.

Kupowanie starej kamienicy

Zarabiać na nieruchomościach można na wiele sposobów. Jednym z nich jest z pewnością kupowanie lokali do remontu, a następnie ich odnawianie i sprzedaż z zyskiem. Szczególnie ciekawie przedstawia się możliwość zakupienia całej kamienicy będącej w nie najlepszym stanie i późniejsza jej renowacja. Sam zakup oczywiście nie będzie tani z samej chociażby racji wielkości takiego budynku. Ponadto nakłady jakie trzeba ponieść na odnowienie takiego budynku wraz ze wszystkimi lokalami mieszkaniowymi, które się w nim znajdują to bardzo poważny wydatek. Ale z drugiej strony stworzenie z takiej kamienicy luksusowego miejsca do mieszkania poprzez przeprowadzenie nie tylko renowacji ale również modernizacji pozwoli nie tylko na odzyskanie zainwestowanych pieniędzy ale również prawdopodobnie osiągnięcie wielokrotności poniesionych kosztów w formie zysku. Można zaobserwować, że wielu deweloperów stara się podążać tą drogą i w atrakcyjnych lokalizacjach wielu dużych miast można znaleźć świeżo wyremontowane ale utrzymane w starym, klasycznym stylu kamienice.

Poniemieckie budownictwo

Mówiąc o starym budownictwie warto zwrócić uwagę na fakt, że nie wszystkie budowle w Polsce są dziełem rodzimych budowlańców. Na tak zwanych terenach odzyskanych po drugiej wojnie światowej można dość często spotkać przykłady budynków zaprojektowanych i wybudowanych jeszcze przez Niemców kiedy te tereny należały do nich. Najwięcej takich przykładów poniemieckiego budownictwa można spotkać na przykład w Szczecinie oraz Gdańsku. Wyróżniają się one zupełnie inną architekturą oraz można zauważyć, że jakość jest znacznie wyższa od wytworów rodzimych budowlańców. Budynki poniemieckie służą ludziom do tej pory nie tylko do mieszkania ale również znakomicie spełniają role budynków użyteczności publicznej takie jak szpitale, urzędy a nawet szkoły i uczelnie. Oprócz walorów użytkowych posiadają one niezaprzeczalne walory architektoniczne i bez wątpienia są one odpowiedzialne nie tylko za to jak wyglądają miasta ale również za klimat jaki w nich panuje. Możemy mówić o dużym szczęściu, że budynki te nie zostały zniszczone i mogą teraz cieszyć nas swoją obecnością.

Dom z garażem

Standardem jest budowa domu z garażem. Większość projektów domów uwzględnia garaż. Nie zadowalają nas garaże w postaci niewielkiego budynku z blachy. Projektanci projektują garaże dopasowane do stylu domu. Garaż spełnia dwie funkcje: chroni samochód działaniem warunków atmosferycznych i kradzieżą. Aby garaż był w pełni funkcjonalny, brama garażowa powinna łatwo otwierać się, chronić garaż przed złodziejami oraz dom przed utratą ciepła. Istnieje wiele rodzajów bram garażowych: segmentowa, uchylna, roztwierana, rolowana. Najczęściej wybierana są bramy garażowe otwierane w sposób automatyczny, ponieważ automatyczne otwieranie bramy, które daje pewność, że nieproszony gość nie wejdzie do garażu. Specjaliści zabezpieczeń uważają, że przed włamaniem uchroni zamek uruchamiany pilotem. Sprzedawcy bram garażowych zauważyli, że mniej chętnych jest na bramy. Klienci uważają, że są one niewygodne, ponieważ otworzyć garaż trzeba opuścić pojazd, podejść do bramy i ją otworzenia bramy lub poprosić domowników otwarcie bramy.

Zalety domów parterowych

Lubimy przeglądać katalogi, najbardziej z odzieżą, kosmetykami, sprzętem RTV i budowlane. Oglądając katalogi budowlane widzimy gotowe projekty domów, wyobrażamy sobie, jakby się w mieszkało. Klienci najczęściej poszukują domów parterowych, które cenią za niewątpliwy klimat i urok. O ich uprzywilejowanej pozycji decyduje cena, krótszy okres budowy i tradycja. Zwiększoną podaż na budowę domów jednorodzinnych tłumaczy się zaletami mniejszego domu, który jest idealny dla rodzin z małymi dziećmi i seniorów. Osobom starszym trudności sprawia chodzenie po schodach. W domu parterowym ograniczona jest liczba miejsc, w których mogłoby dojść do wypadku – nie ma tutaj schodów, barierek, balkonu. Dziecko nie wypadnie z okna, nie spadnie ze schodów, a babcia nie złamie nogi idąc po schodach do kuchni. W budynku parterowym dobrze czują się osoby niepełnosprawne, które nie mają wrażenia, że zostały zniewolone w czterech ścianach. W domu parterowym osoby niepełnosprawne mogą korzystać ze wszystkich sprzętów.