Miesięczne archiwum: Lipiec 2015

Okna dla osób niepełnosprawnych

Zdrowy człowiek często nie zdaje sobie sprawy z faktu, jak trudnym wyczynem może być dla osoby niepełnosprawnej poruszającej się na wózku otwarcie okna. Już nie tylko wysokość standardowo montowanej klamki stanowi ciężką do pokonania przeszkodę. Także sposób jej otwierania stać się może kłopotliwą barierą. Przewidując dane pomieszczenie do użytkowania przez osoby niepełnosprawne, należy uwzględnić więc również ten aspekt. Wypada jednak zwrócić uwagę na to, jaka niepełnosprawność cechuje przyszłego użytkownika. Niepełnosprawni to przecież nie tylko osoby z utraconą motoryką kończyn dolnych, ale i z niedowładem górnych. Klamki dla nich powinny być szczególnie łatwe w obsłudze. Dzięki temu komfort użytkowania znacznie podniesie jakość codziennego życia. Jeżeli mieszkanie będzie wyposażone w balkon, należy ponadto zwrócić uwagę, by drzwi balkonowe nie posiadały progu. Jest on trudny do pokonania nie tylko dla wózka inwalidzkiego, ale może stać się przyczyną upadku osób z zaburzoną równowagą.

Okna na terenach podmokłych

Dom nad jeziorem jest marzeniem niejednej rodziny. Jednak poza niewątpliwym urokiem takiego położenia pozostaje jeszcze proza życia związana zwłaszcza latem z obecnością komarów, dla których zbiorniki wody stojącej są doskonałym miejscem do wylęgu. Można w takim przypadku pokusić się o stosowanie repelentów w sprayu, albo odstraszaczy montowanych w gniazdku, jednak są to tylko półśrodki. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie siatki w oknach. Można je kupić do montażu na specjalnych ramach – takie, jakich wymagają przepisy sanepidowskie w zakładach gastronomicznych. To rozwiązanie nie pozwala jednak na podlewanie kwiatów na zewnętrznym parapecie, bo siatki montowane są na stałe. Instalowanie moskitier na taśmach rzepowych umożliwia odsuwanie siatek wedle potrzeby. Do okien balkonowych producenci oferują natomiast ruchome, podzielone na pasy siatki z obciążnikami u dołu, dzięki czemu w każdej chwili można wyjść na balkon, czy taras, nie wpuszczając jednocześnie do domu krwiopijczego zwierzyńca.

Postawić na okna antywłamaniowe

Szczególnie w takich przypadkach, gdy mieszkamy na odludziu, albo użytkujemy dom (zwłaszcza letniskowy) jedynie przez część roku, warto zainwestować w nowoczesne okna antywłamaniowe. Wykonuje się je ze specjalnego rodzaju szkła – bezpiecznego typu O2, lub antywłamaniowego typu P2 i P4. Poza odpowiednim doborem szyb korzystne jest zamontowanie żaluzji antywłamaniowych – ich użytkowanie jest niezwykle łatwe. Wszelkie bieżące czynności związane z ich podnoszeniem, czy opuszczaniem wykonuje się wewnątrz pomieszczenia przy wykorzystaniu specjalnych prowadnic. W żadnym razie nie trzeba się z nimi szarpać podczas nawałnicy, czy dokuczliwego wiatru. W skrajnych przypadkach, kiedy szczególnie obawiamy się o nasze mienie, można zawrzeć umowę z firmą ochroniarską, która będzie aktywnie monitorować bezpieczeństwo naszego lokum. Możemy też zamontować kamery internetowe, dzięki którym, z każdego miejsca na świecie z dostępem do Internetu będziemy mogli sprawdzać co w trawie piszczy… na naszym podwórku.

Estetyczna imitacja szprosu

Szprosy, inaczej szczebliny, czyli listewki stosowane do łączenia mniejszych tafli szkła w celu wykonania wielkopowierzchniowego okna dzisiaj raczej nie są stosowane. Dawniej używano ich ze względu na to, że technologia produkcji szkła nie pozwalała na wykonanie jednej dużej tafli. Poszczególne kawałki trzeba było łączyć właśnie szprosami. Teraz wykonanie wielkogabarytowych tafli nie stanowi problemu. Jednak niewątpliwy urok szczeblin sprawił, że producenci okien znaleźli sposób, by wykorzystać go w bieżącej produkcji. Obecnie stosuje się w tej dziedzinie dwa rozwiązania: albo daje się na kleju listewki po obu stronach pojedynczej tafli szkła normalnych rozmiarów, albo wpuszcza się je między dwie tafle także standardowych gabarytów. Bez względu na zastosowana technikę, wizualny efekt końcowy jest nadzwyczaj zadowalający! Z praktycznego punktu widzenia bardziej użyteczne są listwy wpuszczane wewnątrz – nie ma później problemu z wyszorowaniem kurzu, który nieodzownie będzie się wciskał w zakamarki podczas użytkowania okna.

Okna oczami domu

Nawet nieszczególnie atrakcyjne domostwo może wiele zyskać poprzez nadanie mu indywidualnego, przytulnego charakteru za pomocą kilku sztuczek, które znane są każdej pani domu. Kawałek firanki fantazyjnie udrapowany, podwieszone na przyssawkach kolorowe szydełkowe motylki i parę zadbanych kwiatków na parapecie mogą skutecznie odwrócić uwagę od zwalistej bryły domu, czy braków w tynku. Jeśli jednak istnieje szansa na to, by wysupłać nieco oszczędności efekt będzie wręcz idealny po wymianie okien. Do jednych z bardziej popularnych modeli instalowanych w domkach jednorodzinnych należą okna wykorzystujące imitację szprosu do podziału tafli szkła na mniejsze płaszczyzny. Nadają one domowi bajkowy wygląd kojarzący się z rysunkami z dzieciństwa, a przez to tworzący miłą, rodzinną atmosferę. Do takiego domu, oświetlonego wieczorem ciepłym, żółtym światłem jakże przyjemnie się wraca! Aby dopełnić obrazu warto zamontować na zewnętrznych parapetach listwy zabezpieczające i obstawić okno skrzynkami z letnimi kwiatami. Świetnie spisze się tutaj kompozycja z pelargonii i smagliczek.